تفاوت دیوار خاک مسلح ژئوگریدی با تسمه فلزی چیست؟

terralink-soil-reinforcement

برای آنکه تفاوت دیوار خاک مسلح ژئوگریدی با تسمه فلزی را بدانیم نیاز داریم ابتدا با دیوار حائل وزنی و نحوه عملکردشان آشنا شویم. دیوارهایی که با مصالحی مثل: سنگ، آجر، مصالح بنایی، بتن ساخته می شوند از ساده ترین نوع دیوارها می باشند. مزیتی که این دیوارها دارد اجرای آسان آن می باشد که به تجهیزات عمده نیازی دارد.ارتفاع این دیوارها که به دیوارهای وزنی معروف هستند حدودا ۴ متر می باشد و خیلی کم پیش می آید که به متر۶ نیز اجرا شوند. ابعاد این دیوارها باید طوری طراحی شوند که  نیروی قائم ناشی از آنها درون یک سوم بخش میانی پایه قرار گیرد. که این امر باعث می شود هیچ گونه تنش کششی در هیچ نقطه از دیوار به وجود آید. معمولا این دیوارها بدون عناصر مسلح ساخته میشن. خاصیت های مکانیکی خاک تکیه گاه اصلی سازه های مهندسی طبق نظر محققین بوده است. یکی از پر کاربردترین روشهای بهسازی خاک استفاده از خاک مسلح، به ویژه در دیوارهای مسلح شده توسط تسمه های فلزی می باشد.

mass-retaining-wallتفاوت دیوار خاک مسلح ژئوگریدی با تسمه فلزی چیست؟

از رکن های اصلی که در پروژه های سختمانی و مهندسی عمران همچون اسکله ها، حریم راه ها و پل ها کاربرد دارد دیوارهای خاکی مسلح می باشد. که از نظر اقتصادی به صفه می باشند و در عین حال نسبت به سازه های سنتی انعطاف پذیری یشتری دارند.  با اعمال تغییراتی که در الگوریتم اجتماع ذرات بکار رفته برای ارتقاء عملکرد مدل، به بهینه سازی دیوار خاک مسلح ژئوگریدی پرداخته شده است. تحقیقات نشان داده میزان هزینه ای که برای اجرای دیوارهای خاک مسلح با ژئوگرید صرف می شود ۹تا ۱۹ درصد کاهش پیدا کرده است. بنابراین زمانیکه متوجه شویم که تفاوت دیوار خاک مسلح ژئوگریدی با تسمه فلزی چیست؟ مسلما در نتیجه به دست آمده و بهینه سازی طرحی که انجام میدهیم موفق تر خواهیم بود.اجرای طرح های دیوار خاک مسلح ژئوگریدی از چندین سال پیش در ایران وارد و اجرا شد و روزبه روز نیز توسعه یافت. دیواره های حایل خاک مسلح ژئوگیریدی از سازه های خاک مسلح است که از آن ها برای زیرگدرها، روگذرها که در داخل و خارج شهر مورد استفاده هستند اجرا می شود. لازم به یادآوری است که  این دیوارها در شرایط مختلف اجرا شده و بعضا دچار مشکلاتی گردیده اند. دیوار خاک مسلح سازه انعطاف پذیر و مرکبی است که از سه عنصر اساسی خاک ، مسلح کننده ها و پوشش دیوار تشکیل یافته است که این دیواره ها با استفاده از تسمه های فلزی مسلح می شوند. برای اینکه بدانیم که تفاوت دیوار خاک مسلح ژئوگریدی با تسمه فلزی چیست؟  این نکته را باید بدانید که تسمه های فلزی در فواصل معین در داخل خاکریزها به حفظ و پایداری در مقابل بارهای خارجی کمک می کنند.

geogrid-reinforced-soil

مراحل انجام زهکشی ساختمانی

برای شروع و انجام پروژه ای که در دست دارید باید مراحلی رل انجام  دهید تا بتوانید در اجرای پروزه خود به خوبی بر بیایید. برای این کار باید یک سری مراحل را انجام دهید تا در بهبود پروژه خود موفق باشید. مراحل  که برای زهکشی ساختمانی باید انجام دهید شامل: اولین قدم گود برداری گردن ساختمان است که بعد از آن تازه می توانید کارهای دیگر را نیز انجام دهید، بعد از گودبرداری نوبت به برخورد با لایه تراز آب زیر زمینی و کندن چاه موقت جهت جلوگیری از گل شدن سایر نقاط و پمپاژ مستمر به فضای خارج کارگاه، سومین مرحله که در زهکشی ساختمانی می باست انجام دهید ادامه عملیات گودبرداری تارسیدن به تراز زیر فونداسیون و هدایت آب به چاه های کنده شده موقت و خشک کردن کف فونداسیون در معرض هوا و آفتاب و آخرین مرحله نیز انتخاب محل دو یا سه چاه عمیق بصورت میله و کندن انها در گوشه های فونداسیون و خارج از آن بنام پیت و کارگذاری چند شاخه لوله فشار قوی اسپیرال جهت، می باشد زمانیکه این مرال را بخوبی و با دقت انجام دهید در انجام پروژه خود نیز مسلما موفق خواهید بود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *