درباره ژئوگرید

درباره ژئوگرید چه می دانید؟ ژئوگریدها گروهی از خانواده ژئوسنتتیک ها هستند که از جنس پلی استر و پلی اتیلن و یا ترکیبی از این مواد با سایر مواد مشابه و در ضخامت، سایز و ابعاد مختلف به صورت ورقهای مشبک تولید می شوند. فضاهای خالی بین نوارهای میانی ژئوگرید باعث ایجاد درگیری بسیار خوبی با خاک می شود. درگیری ذرات خاک با شبکه های ژئوگرید سبب می شود تا نیروی وارده از طرف سربار، از خاک به شبکه های ژئوگرید منتقل شده و در سطح گسترده تری که همان مساحت ژئوگریدها می باشد، پخش شود و بدین ترتیب شدت تمرکز تنش کاهش یابد. به دلیل صلبیت بالای آن ها نسبت به خاک، حرکت جانبی ذرات خاک محدود می شود. بدین ترتیب ضریب اطمینان در برابر جابجایی های زیاد و نهایتا گسیختگی، بالا می رود.

این محصول ژئوسنتتیکی پر مصرف می باشد که به انواع تک سویه، دو سویه و چند سویه تقسیم می شود.
ژئوگرید معمولاً در مناطقی که خاک ها اشباع و یا نم دار هستند در بالا و پایین لایه ژئوتکستایل قرار می گیرد.
مزایای بکارگیری ژئوگریدها در پروژه های عمرانی تقریباً مشابه با مزایای بکارگیری ژئوتکستایل ها ولی با مقاومت های بسیار بالاتر است.
به کارگیری این محصولات علاوه بر بهبود عملکرد سازه های خاکی، سبب می شود تا اجرای پروژه های ژئوتکنیکی با سرعت بیشتر و هزینه کمتری صورت گیرد.
ژئوگریدهای شرکت ژئوگرید، از به هم بافته شدن الیاف پلی استری با روکش pvc و با مقاومت کششی متفاوت، از ۲۰ تا ۴۰۰ کیلونیوتن بر متر تولید می شوند. این محصولات در دو نوع تک سویه و دو سویه عرضه می شوند.

انواع ژئوگرید

ژئوگرید خاکی تک سویه

ژئوگریدهای تک سویه در جهت اصلی از مقاومت بالاتر و در جهت عمود بر آن از مقاومت پایین تری برخوردار هستند. این نوع ژئوگریدها عمدتا در جهت مسلح کردن دیوارهای حائل، کوله پل ها و رمپ ها به کار می روند.

ژئوگرید خاکی دو سویه

ژئوگریدهای دو سویه قابلیت تحمل بار در دو راستای عمود بر هم را به اندازه ی مساوی برخوردارند و برای تقویت بستر راه و راه آهن، فرودگاه ها و دیگر جاهایی که تسلیح خاک در هر دو جهت با اهمیت می باشد، کاربرد دارند.

کاربرد ژئوگرید

ژئوگرید در تقویت زیرسازی راه آهن و فرودگاه

با استفاده از ژئوگرید ضمن احداث سریع و مطمئن خطوط راه آهن در زمینهای سست و ضعیف ، نگهداری از این مسیر ها ارزانتر و بسیار آسانتر می باشد. مرمت زیر سازی خطوط راه آهن یا یكی از متداولترین عملیات سیستم راه آهن هر كشور است كه سالیانه مخارج عمده ای را به خود اختصاص می دهد. به كمك شبكه های ژئوگرید مصالح مربوط به زیر سازی در شبكه قفل شده و ضمن بالا بردن ظرفیت باربری زیر اساس و كاهش هزینه های نگهداری آن ، از بروز مشكلاتی نظیر نشست نامتقارن جلوگیری می گردد.
ژئوگرید در كانالهای انتقال آب و تونل ها
یكی از روشهای مقرون به صرفه در ساخت كانالهای بتنی آب و فاضلاب، استفاده از تركیب شبكه های ژئوگرید و شاتكریت سیمان می باشد. مقاومت شیمیایی شبكه های ژئوگرید در برابر مواد خورنده موجود در آب كه می توانند بداخل بتن نفوذ كنند از جمله ویژگیهای مهمی است كه قابلیت شبكه ها را در اینگونه موارد نشان می دهد.

ژئوگرید در جلوگیری از ریزش كوه، صخره های سنگی و شیروانیهای خاکی
فرسایش صخره های سنگی، پتانسیل و موقعیت مناسبی را برای فروریختن قطعات سنگی كه بوسیله هوازدگی سست و آماده ریزش هستند به وجود می آورد. به كمك استقرار شبكه های پلیمری ژئوگرید كه در روی سطوح لغزنده و صخره های سنگی تثبیت می گردند می توان از بروز فاجعه و یا آسیب دیدگی سازه ها (جاده، پل، ساختمان و …) جلوگیری نمود.

ژئوگرید در جلوگیری از فرسایش شیب ها

فرسایش شیروانی های خاكی توسط باد و باران به عدم پایداری و نهایتاً گسیختگی شیروانی های خاكی منتهی می گردد و نگهداری از این شیروانی ها بدون استفاده از ژئوگریدها بسیار پر هزینه خواهد بود. با كارگذاری یك لایه شبكه پلیمری ژئوگرید كه رشد پوشش گیاهی را تسهیل و تسریع می نماید از فرسایش خاك با استفاده از شرایط طبیعی موجود جلوگیری می شود.

ژئوگرید جهت حفاظت از لوله های انتقال نفت، گاز و آب
محافظت از لوله: بهترین محافظ برای لوله های فولادی انتقال نفت، آب و گاز در قسمتهایی از لوله كه از نقاط صخره ای و سنگلاخی استفاده از محافظ لوله (راک شیلد) است. در این نقاط نوار خارجی لوله می بایست با یك لایه از راك شیلد پوشش داده شود.

زیر سازی لوله: در مواردی كه لوله از مناطق باتلاقی دارای خاك سست و ضعیف با میزان آبهای زیر زمینی بالا عبور می كند، با استفاده از یك لایه از شبكه های ژئوگرید بستری مناسب و مقاوم در لوله ایجاد می گردد.
ژئوگرید در احداث راههای دسترسی به مناطق باتلاقی
ژئوگرید برای كار بر روی نقاط باتلاقی بسیار مناسب است. معمولا در این نقاط نیاز به حمل و نقل مصالح زیادی وجود دارد ولی به علت كیفیت نامطلوب خاك، این امر تنها با تحمل مشقات و هزینه سرسام آور امكان پذیر است. شبكه های ژئوگرید بدلیل وجود دریچه ، حركت یكنواخت آب را نسبت به سطح خود تنظیم نموده و سكوی محكمی برای جاگیری و استقرار مصالح و مواد پر كننده فراهم می آورند. این عمل بخصوص در نقاط باتلاقی باعث كاهش قابل توجه نشست شده و پیوستگی لازم مصالح را برای پیشرفت عملیات ممكن می نماید. استفاده از ژئوگرید در زمین های باتلاقی دارای مزایای دیگری نیز می باشد كه از آن جمله می توان به جلوگیری از تغییرات سطحی زمین در موقعیت های مختلف اشاره كرد. بكارگیری ژئوگرید در این زمین ها باعث یكدست كردن زمین آن مناطق و استفاده بهینه تر از این زمین ها می گردد
ژئوگرید در خاكریز ها ، آب بندها و ساخت سازه های مهار كننده
كنترل سیلاب و حفاظت از رودخانه ها در برابر فرسایش: اكثر آبراهه ها شامل قسمتهایی نظیر سازه های كنترل كننده از قبیل آب بند، آبریز، حوضچه های آرامش هستند كه تمامی آنها را می توان با استفاده از گابیونهای ساخته شده از ژئوگرید به بهترین نحو طراحی كرد . عمر زیاد این محصولات و سهولت كار با آنها از فواید استفاده در اینگونه موارد است.
احداث دیوار ساحلی : با استفاده از گابیونهای پلیمری می توان انواع دیوارهای ساحلی را طراحی و اجرا نمود. از خصوصیت این دیوارها سهولت نصب، استحكام فوق العاده و هزینه بسیار ناچیز نسبت به سایر روشها می باشد. گابیون های پلیمری كه بخش روكش آنها از ژئوگرید است كمك زیادی به جلوگیری از فرسایش قسمت های ساحلی م ی كند و استفاده از لایه های ژئوگرید كه محتوی سنگدانه های درشت هستند به عنوان بهترین روش درجلوگیری از فرسایش ساحلی در بین كلیه روش های حفاظت از سواحل در نظر گرفته می شود.
ژئوگرید در زهکشی و لاینینگ
یك نوع خاص از شبكه پلیمری ژئوگرید در زهكشی زونهای خاكی و سنگی تحت گرادیانهای مختلف كاربرد داشته و با توجه به هندسه مناسب آن ، قابل كاركرد در سازه های مختلف از جمله تونل ها، ترانشه ها و كانالهای زهكش است. از كاربردهای دیگر ژئوگرید می توان به استفاده از آنها در دیواره های نگهد ارنده تونل ها و معادن اشاره كرد كه تحت عنوان لاینینگ قابل شناسایی هستند.
ژئوگرید در مسلح كردن دیوارهای گچی و سیمانی
نوعی از ژئوگرید که با نام توری زیر گچی تولید میگردد از جهت مسلح كردن اندودهای گچی و سیمانی در دیواره ها ، سقف ها و ستون ها كاربرد داشته و با توجه به انعطاف پذیری و دوام آن ، مزایای اقتصادی و فنی فراوانی به همراه دارد. این نوع ژئوگرید همچنین جهت مسلح نمودن پانل های پیش ساخته گچی استفاده شده و در محل اتصال دیوارهای پیش ساخته به كف و سقف، عمل اندود نمودن را تسهیل و باعث ایجاد درگیری و یكپارچگی بیشتر می گردد.
ژئوگرید در مسلح كردن خاك

ژئوگریدها می توانند مشكلاتی را كه احداث سازه های سنگین و خاكریزها روی خاكهای ضعیف دارند، بدون نیاز به شمع كوبی و یا عملیات خاكبرداری یا خاكریزی (جایگزینی مصالح نامقاوم با مصالح مقاوم و دانه درشت) حل نمایند. این عمل با قرارگیری لایه های ژئوگرید بر روی خاك سست و لابه لای آن در فواصل مناسبی كه سطوح گسیختگی را قطع می نماید میسر می گردد.
ژئوگرید در حفاظت عایق سوله ها و حریم ایمنی اسكلت فلزی ساختمان ها
انواع شبكه های پلیمری ژئوگرید جهت حفاظت از عایق های سقف سوله ها، انبارها ، سالنهای تولید، سالنهای ورزشی و غیره جایگزین مناسبی برای توری فلزی می باشند. ژئوگریدهای بادشكن به خوبی باعث كاهش سرعت باد، بدون ایجاد تلاطم تا حدود ۶۰ %می گردد و علاوه بر حصار بادشكن به عنوان حریم ایمنی اسكلت فلزی ساختمانها استفاده و كاربرد وسیعی یافته است. این نوع شبکه های ژئوگرید، زیبا ، ضد زنگ، قابل شستشو و در رنگهای مختلف تولید شده و در برابر اشعه خورشید و مواد شیمیایی مقاوم می باشند.
ژئوگرید در پوشش كف ها و قطعات بتنی
به لحاظ سبك بودن شبكه های ژئوگرید و مقاوم بودن آنها در برابر عوامل خورنده، می توان شبكه ها را نزدیك به سطح بتن در عملیات مستمر قالب بندی استفاده و نصب نمود. این عمل سبب استحكام بتن و كنترل ترك خوردگی در بتن می گردد.
ژئوگرید در بتن
در مورد كاربرد ژئوگرید در بتن ریزی می توان گفت، امتیازاتی از قبیل مقاومت كششی زیاد ، مقاومت در برابر خوردگی و جذب و توزیع تنش، استفاده از این شبكه ها را در بتن مقرون به صرفه می نماید. نفوذ رطوبت به داخل بتن هیچگونه تأثیر منفی بر روی شبكه ژئوگرید نداشته و بدین ترتیب می توان از ضخامت پوشش بتنی به نحو قابل ملاحظه ای كاست.
ژئوگرید در پایدار سازی دیواره های سنگی
ژئوگریدهای دومحوره از جنس پلی اتیلن جهت پایدارسازی شیب های سنگی اس تفاده می شود. ژئوگرید دومحوره باعث بالارفتن خصوصیات كششی آنها می گردد. ژئوگرید با مقاومت كششی و مدول بالا، باعث مقاومت فوق العاده ای دربرابر خرابی های ساختاری و محیطی می گردد.استفاده از این نوع ژئوگرید یك ضمانت طولانی مدت را ایجاد می كند.

ژئوگرید در احیاء اراضی ساحلی
یكی از موارد مهم استفاده از شبكه های ژئوگرید احیاء اراضی و بازیافت زمین از دریا است. این عملیات به منظور پی سازی جهت احداث سازه یا دیواره دریایی و حفاظت سواحل و تثبیت اراضی ساحلی امكان پذیر می باشد. مراحل بازیافت زمین از دریا معمولا مطابق شكل انجام می شود. در اینجا شبكه های ژئوگرید سبب توزیع یكنواخت نیروی وارده شده و از فرار مصالح زیر اساس (Subbase) و یا تداخل آن با مصالح بستر (Subgrade) جلوگیری می نماید.
ژئوگرید در زیر سازی جاده ها و معابر
كی از مهمترین عوامل موثر در طراحی و ساخت مسیرهایی كه از زمینهای سست عبور می كنند ، تقویت و تثبیت بستر راه (Subgrade) می باشد كه در صورت عدم دسترسی به بستر مناسب ، روسازی راه (Pavement) نیز به تدریج از بین خواهد رفت. بدین منظور می توان از شبكه های ژئوگرید در حدفاصل بستر و زیر اساس استفاده نمود كه بدلیل مشخصات فنی مناسب شبکه های ژئوگرید، توزیع بارهای ترافیكی بر روی بستر بهتر صورت پذیرفته و موجب جلوگیری از نشستهای موضعی و نامتقارن می گردد.
تقویت آسفالت به كمك ژئوگرید نتلون
با استفاده از شبكه های ژئوگرید می توان ضمن افزایش عمر آسفالت به میزان چند برابر ، از بروز عوارضی مانند خستگی زودرس ، ترك خوردگی و موج افتادگی در آسفالت جلوگیری به عمل آورد. شبکه های ژئوگرید با داشتن مقاومت كششی زیاد می توانند كمبود مقاومت كششی آسفالت را تا حد مطلوبی جبران نموده و نهایتاً تغییر شكل آن در نتیجه اعمال بارهای دینامیكی مداوم را كاهش دهند.
ژئوگرید در پایدار سازی دیواره های سنگی
ژئوگریدهای دومحوره از جنس پلی اتیلن جهت پایدارسازی شیب های سنگی اس تفاده می شود. ژئوگرید دومحوره باعث بالارفتن خصوصیات كششی آنها می گردد. ژئوگرید با مقاومت كششی و مدول بالا، باعث مقاومت فوق العاده ای دربرابر خرابی های ساختاری و محیطی می گردد.استفاده از این نوع ژئوگرید یك ضمانت طولانی مدت را ایجاد می كند.

ژئوگرید در احیاء اراضی ساحلی
یكی از موارد مهم استفاده از شبكه های ژئوگرید احیاء اراضی و بازیافت زمین از دریا است. این عملیات به منظور پی سازی جهت احداث سازه یا دیواره دریایی و حفاظت سواحل و تثبیت اراضی ساحلی امكان پذیر می باشد. مراحل بازیافت زمین از دریا معمولا مطابق شكل انجام می شود. در اینجا شبكه های ژئوگرید سبب توزیع یكنواخت نیروی وارده شده و از فرار مصالح زیر اساس (Subbase) و یا تداخل آن با مصالح بستر (Subgrade) جلوگیری می نماید.
ژئوگرید در زیر سازی جاده ها و معابر
كی از مهمترین عوامل موثر در طراحی و ساخت مسیرهایی كه از زمینهای سست عبور می كنند ، تقویت و تثبیت بستر راه (Subgrade) می باشد كه در صورت عدم دسترسی به بستر مناسب ، روسازی راه (Pavement) نیز به تدریج از بین خواهد رفت. بدین منظور می توان از شبكه های ژئوگرید در حدفاصل بستر و زیر اساس استفاده نمود كه بدلیل مشخصات فنی مناسب شبکه های ژئوگرید، توزیع بارهای ترافیكی بر روی بستر بهتر صورت پذیرفته و موجب جلوگیری از نشستهای موضعی و نامتقارن می گردد.
تقویت آسفالت به كمك ژئوگرید نتلون
با استفاده از شبكه های ژئوگرید می توان ضمن افزایش عمر آسفالت به میزان چند برابر ، از بروز عوارضی مانند خستگی زودرس ، ترك خوردگی و موج افتادگی در آسفالت جلوگیری به عمل آورد. شبکه های ژئوگرید با داشتن مقاومت كششی زیاد می توانند كمبود مقاومت كششی آسفالت را تا حد مطلوبی جبران نموده و نهایتاً تغییر شكل آن در نتیجه اعمال بارهای دینامیكی مداوم را كاهش دهند.

تقویت آسفالت به كمك ژئوگرید نتلون

با استفاده از شبكه های ژئوگرید می توان ضمن افزایش عمر آسفالت به میزان چند برابر ، از بروز عوارضی مانند خستگی زودرس ، ترك خوردگی و موج افتادگی در آسفالت جلوگیری به عمل آورد. شبکه های ژئوگرید با داشتن مقاومت كششی زیاد می توانند كمبود مقاومت كششی آسفالت را تا حد مطلوبی جبران نموده و نهایتاً تغییر شكل آن در نتیجه اعمال بارهای دینامیكی مداوم را كاهش دهند.