انواع ژئوممبران

ورق ژئوممبران گونه ای از مصالح ژئوسنتتیک می باشد که بدون نیاز به زیر ساخت می تواند به عنوان عایقی در مقابل رطوبت و گاز باشد و روند استفاده از آن به جای سایر محصولات مشابه رو به افزایش است.

ورق ژئوممبران از پلیمرهای مختلفی مانند پلی پروپلین، پلی اتیلن HDPE ، پلی اتیلن LDPE ، پلی اتیلن LLDPE ، پلی اتیلنVLDPE و یا پلی وینیل کلراید PVC ساخته شده است که تمام مواد به کار رفته در آن، دارای کاربرد و مزیت زیادی می باشد.

کاربرد ژئوممبران

ژئوممبران ورق هایی دارای عرض و طول نسبتاً زیاد و ضخامت کم است که دارای نفوذ پذیری بسیار کم (در حد صفر) در مقابل سیالات بوده و وظیفه اصلی آن ایزولاسیون و یا عایق بندی می باشد؛ و می توان از آن ها در جهت آب بند نمودن مخازن نگهداری سیالات و یا جلوگیری از ورود سیالات خطرناک به محیط زیست استفاده نمود.

ورق ژئوممبران کاربردهای زیادی نیز در صنعت، کشاورزی و دامپروری دارد.

ژئوممبران در استخرها

ژئوممبران برای استفاده در انواع استخرها مناسب می باشد. برای استخرهای خاکی، نیازی به زیرسازی اضافی نمی باشد. تنها خاک نرم کوبیده شده برای بستر ژئوممبران کفایت می کند. همچنین از ورق ژئوممبران می توان برای عایق بندی مجدد استخرهای عمودی با دیواره های بتنی نیز استفاده کرد.

این پوشش های پلیمری ( ورق های ژئوممبران) برای عایق بندی استخرهای خاکی و مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی می باشند و از عمر طولانی و عایق بندی بسیار بالایی (نزدیک به ۱۰۰ درصد) برخوردار است.

این ورق ها را با استفاده از جوش حرارتی و یا روش های مختلف می توان در کنار هم قرار داد.

مزایای ژئوممبران

  • قیمت ژئوممبران

هزینه کاربرد ژئوممبران در عایق بندی و ایزولاسیون ها میتواند تا حد قابل توجهی اقتصادی و مقرون به صرفه باشد، احداث استخر با استفاده از عایق ژئوممبران هزینه های تمام شده را به یک سوم نسبت به سنگ، سیمان، و بتن کاهش می دهد.

  • اجرای سریع ژئوممبران

اجرای سریع ژئوممبران می تواند یکی از مزیت های قابل توجه باشد، صرفه جویی در زمان اجرای پروژه با بکارگیری ژئوممبران که به طور متوسط در هر روز بیش از ۲۰۰۰ متر مربع با توجه به شرایط پروژه قابل نصب و اجرا می باشد.

  • دوام بالای ژئوممبران

ژئوممبران در مقایسه با سازه های عایق بندی دیگر از دوام بالایی برخوردار می باشد، عمر متوسط ورق ژئوممبران به بیش از ۸۰ سال می باشد.