جدید ترین روش ساختمانی

آب بندی گودال های ساختمانی

آب بندی گودال های ساختمانی

یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل ساخت یک ساختمان آب بندی کردن در مراحل مختلف آن می باشد . متاسفانه در بسیاری از پروژه ها به دلیل عدم آگاهی کافی و یا بحث اقتصادی آن ، مرحله ی مهم آب بندی گودال های ساختمانی به درستی انجام نمیشود . با توجه به شرایط ساختمانی آب بندی را به صورت های گوناگونی انجام میدهیم به طور مثال اگر فشار آب به گونه ای باشد که از پشت سطح آب بندی باشد به آن آب بندی فشار منفی میگوییم ولی اگر بر عکس باشد و فشار آب از سمت داخل باشد آب بندی گودال های ساختمانی را فشار مثبت مینامیم . استخر های سر پوشیده ای که در نزدیکی دریا قرار دارند نمونه ای بارز از آب بندی فشار منفی میباشد . در نتیجه ابتدا باید موقعیت مکانی به طور کامل بررسی شود و با توجه به آن آب بندی درست و به جا صورت بگیرد تا بعد ها مشکلات ساختمانی بوجود نیاید. آب بندی چاله های آسانسوری در دسته ی آب بندی فشار منفی قرار دارد . در بسیاری از پروژه ها دیده شده که مهندسین از آب بندی چاله آسانسور خودداری میکنند و آب های سطحی که نفوذ کننده هستند را مشکل جدی نمی دانند در صورتی که بعد ها پس از راه اندازی آسانسور و اتمام پروژه ساختمانی مشکلات بسیاری پدیدار میشوند و استفاده از آسانسور با مشکل رو به رو میشود . در جدیدترین روش ساختمانی نتیجه بهتراین است که آبندی در همان ابتدا که آب در دیواره ها وجود ندارد و بتن تازه است انجام شود تا مشکلاتی نظیر نفوذ آب و آسیب رساندن به تجهیزات الکتریکی و مکانیکی و تخریب دیوار پیش نیاید پس با آب بندی درست و به جا از بسیاری از آسیب هیا جبران نا پذیر پیشگیری میشود . آب بندی عایق کاری چاله های آسانسوری با توجه به موقعیت جغرافیایی ، ارتفاع ، تعداد طبقات و محل قرار گیری چاله آسانسوری به صورت های مختلفی انجام میشود .

گودال های ساختمانی

آب بندی گودال های ساختمانی

ژئوگرید های تزریقی – جوشی

برای تولید این ژئوگرید از تزریق پلیمر استفاده می شود. که به عنوان تار و پود در نقاط اتصال از طریق گرما بهم وصل می شوند. ژئوگرید های تزریقی- جوشی از ساده ترین روشه هاست که در جدیدترین روش ساختمانی استفاده می شود و  هزینه زیادی نیز ندارد. ولی به علت مقاوت کمی که دارد باید در کاربردهای مهم بررسی های بیشتری بر روی ژئوگرید های تزریقی- جوشی صورت گیرد.ترکیبات مختلفی از ژئوگریدهای یکپارچه یا بافتنی با انواع ژئوسنتتیکهای دیگر نظیر ژئوتکستایل و ژئومت، منجر به تولید ژئوکمپوزیت هائی می شد که در لح سازی خاک و آسفالت بکار میروند. خوب است که ترکیب ها بصورت یکپارچه سازی ژئوگرید یا مصالح دیگر صورت نگیرد و هر کدام جدا جدا مورد استفاده باشند..

جدید ترین روش ساختمانی

با پیشرفت تکنولوژی های گوناگون از جمله تکنولوژی ساختمان برخی از کشورها هنوز نتوانسته اند در این زمینه پیشرفت چشم گیری داشته باشتد در صورتیکه با وجود نیروهای کاری جوان و تحصیل کرده، نوآوری مصالح و ماشین آلات و مراکز تحقیق و توسعه نباید همچین موضوعی باشد و آنها هنوز به روش های سنتی به ساخت  ساز می پردازنذ. که همین روش های سنتی دارای عیب های بسیاری می باشد، مانند سرعت پایینی که در ساخت و ساز وجود دارد، پایین بودن کیفیت ایمنی کار و مصالح و… که تمام این موارد باعث می شود که هزینه ساختمان گران شود و در مقابل زلزله نیز مقاومتی نداشته باشد. اما زمانیکه با جدیدترین روش ساختمانی پیش بروید تمامی مسائل و مشکلات سنتی خود به خود کمتر می شود.

خاک برداری

خاک برداری ساختمان

 روش های خاک برداری ساختمان

اولین قدمی که برای ساختمان سازی باید انجام دهید خاک برداری ساختمان است، برای این کار ابتدا باید بر روی نقشه دقت کنید تا بدانید ضخامت شالوده چقدر است و بعد ببینید اختلاف ارتفاع روی ستون و تراز طیقه همکف چقدر است که معمولا حدود۳۰ الی ۴۰سانتیمتر است. حالا می تونید عمق خاک برداری یا همان گودبرداری را محاسبه کنید. در نظر داشته باشید که  اگر ساختمان دارای زیرزمین است باید عمق زیرزمین هم اضافه شود. در روش های خاک برداری ساختمان بصورت جدیدترین روش ساختمانی تنها کافی نیست که شما به عنوان یک ناظر تنها در روز گودبرداری سر ساختمان حضور داشته باشید زیرا باید بعد از کندن میزان عمق لازم توسط دستگاهای مکانیکی همچون بیل و لدر شما نیز عمق گودبرداری شده را تست کنید. شما به عنوان ناظری که سر ساختمان حضور دارد به کارگر خود می گویید با بیل  یا فشار پا سعی کند زمین کف گود را بکند. اگر این کار جواب داد پس زمین مناسب است ولی اگر جواب نداد و زمین کنده شد می بایست عمق گود برداری را افزایش دهید تا زمین به مقاومت کافی برسد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *