انواع روش های زهکشی ساختمانی

three-dimensional-drainage-3

انواع روش های زهکشی ساختمانی

زهکشی ساختمانی هم به نوله خود دارای انئاع مختلفی میباشد، که در این مطلب به انواع روش های زهکشی ساختمانی اشاره می کنیم.

۱٫ زهکشی روباز: ذوذنقه ای شکلی است، در گودی و کانال آبیاری در ارتفاع است.
۲٫زهکشی لوله ای: این نوع روش زهکشی خود به سه نوع می باشد، تن بوشه ای ( سفالی )، پلاستیکی و سیمانی.
۳٫ زهکشی لانه موشی:  این نوع زهکشی شبیه زهکش لوله ای می باشد و از عبور یک جسم مخروطی در خاک به وجود می آید. و معمولا در مناطقی بکار میرود که مواد آلی آن زیاد است و برای یک فصل زراعی کاربرد دارد.
۴٫ زهکشی عمودی: زهکشی عمودی همانند چاه عمل میکند و  هر چه تعداد چاههایی که در یک منطقه  وجود دارد بیشتر باشد اثر زهکشی عمودی نیز بیشتر است
۵٫ زهکشی حائل: برای جدا کردن دو قظعه زمین به کار برده می شود. تا آب هایی که از زمین های مجاور می آید وارد زمین مورد نظر نشود.

three-dimensional-drainage-1

زهکشی ساختمان

زهکشی در واقع یعنی خارج کردن آب اضافه ای است که در زمین وجود دارد.که این کار را حدودا از ۲۰۰ سال پیش انجام می دادند و یک کار کاملا مرسوم بوده است. احتمالااین مطلب را بدانید که خارج کردن آب خود به خود و به صورت طبیعی نبز صورت می گیرد و تنها فرآیند زهکشی ساختمان به این کار سرعت بیشتری می دهد. در زمان های گذشته  نیز برای آب بندی گودال های ساختمانی روشهای متعددی وجود داشت. از جمله این روش ها استفاده از قیر و گونی و ایزوگام بود. یکی از مراحل مهمی که در پروژه ساختمانی به آن توجه می شود و از اهمیت بسیاری برخوردار است  آب بندی گودال های ساختمانی است.در زمینهای تفریحی ورزشی برای اینکه بتوان آب باران را به سرعت خارج کرد از روش رهکشی استفاده می شود، زیرا روند سریعی که در زهکشی وجود دارد از آسیب رساندن به این زمین ها جلوگیری میکند که این امر باعث می شود از این زمین ها بیشتر و بهتر استفاده شود. از آنجایی که آب به عنوان یک ماده حیاتی در هر جایی که انسان ها زندگی می کنند مورد نیاز است، زیاد بودن آن و یا اینکه جمع شدن و ماندن بیش از حد در یک جا باعث می شود که حالت ماندآبی (جایی در طبیعت که آب در آن مانده و گیاهان کوتاه بیشتر از جنس علف و نی بر آن روییده می شوند.) به وجود آید.

three-dimensional-drainage-2

توصیه های فنی زهکشی ساختمان

برای انجام و شروع هر کاری باید یک سری اطلاعات و توصیه های مربوط به آن کار را دانست و مورد بررسی قرارداد. در خصوص زهکشی ساختمان نیز باید یک سری توصیه های فنی را نیز دانست و آنها را اجرا کرد. که به برخی از آنها در زیر اشاره شده است:

  •  قبل از انجام کار و شروع، می بایست گزارش هایی را که به همراه نقشه ها در دسترس دارید به طور کامل مطالعه نمایید، ودر صورت مشاهده ابهامات به مشاور طرح اطلاع داده تا هر چه سذیعتر ابهامات موجود برطرف شوند.
  • مصالحی را که میخواهید مورد مصرف قرار دهید باید هنگامی که در محل مورد نظر میخواهید بریزید آن محل کاملا شسته و خیس باشد.
  • برای اینکه بتوانید از تفکیک و جدا شدن سنگدامه های زهکشی جلوگیی کنید بهتر است که ابعاد مطالح بهم نزدیک باشند.

  • مصالح دانه ای که برای زهکشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد می بایست از دانه های سنگی مقاوم وسخت، فاقد مواد آلی، دانه های نرم و سست، دانه های انحلال پذیر و سایر ناخالصی ها و مواد خارجی باشد.
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *